Kaya Grubu

1980 yılı, Kuruluş
Kaya, 1980 yılında İstanbul’un tarihi semtlerinden biri olan Karaköy’de, Sabri KAYA tarafından kuruldu. Kaya’nın, kuruluşundaki ilk iş kolu halat üretimiydi. 1980’li yılların sonlarına doğru Deniz Kuvvetleri , Kara ve Hava Kuvvetlerinin çok yüksek fiyatlarda ve ciddi tonajlarda halat ithal ettiğini tespit eden Sabri KAYA, birçok halatı TSK ile birlikte yerlileştirerek ülke ekonomisine büyük katkılar sağlamıştır. 

90’lı yılların sonunda teknik ve teknolojik halatların Kaya Ropes olarak Dünya’ya açılması için markalaşma çalışmaları tamamlanmıştır. Kaya Ropes bugün, kullandığı en gelişmiş hammaddeler ve sahip olduğu üretim teknolojisiyle, Türkiye’de yeniliklerin öncüsü, dünyada ise tanınan ve aranan bir markadır.

1996, Kaya Safety’nin kuruluşu
Sabri KAYA, halat imalatı ile başlayan başarısıyla birlikte 90’lı yıllarda, ölümlü iş kazalarının çoğunun yüksekte yapılan çalışmalar esnasında gerçekleştiğini görerek yeni iş kolunun hazırlıklarına başladı. Bu amaçla yüksekte yapılan çalışmaların güven içerisinde gerçekleşmesini sağlayacak sistemler ve ekipmanlar tasarlamak ve üretmek amacıyla 1996 yılında Kaya Safety’i kurdu. Bu dönemde KAYA ailesinin ikinci nesli olan Kemal KAYA, Gülsen KAYA ve Ali KAYA da görevlerine başlamışlardı. Kaya Safety kurulduğu 1996 yılından 2006 yılına kadar, hedef sektörlerimizin ihtiyacı olan ürün ve sistemlerin çalışma alanlarında doğru kullanılabilmesi için on binlerce kullanıcıya eğitimler düzenledi. 

2006 yılı, Kaya Training’in kuruluşu
Yıllarca farklı sektörlere ve iş kollarına özel düzenlenen ‘Yüksekte Güvenli Çalışma ve Kurtarma Eğitimleri’ 2006 yılında kurulan Kaya Training çatısı altında toplandı. Bugün KAYA Training, Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde büyüklük, kapsam ve kapasite olarak Avrupa’nın en büyük yüksekte çalışma simülasyon merkezlerinden birine sahip olup, her yıl on binlerce kursiyere eğitim vermeye devam ediyor.

2009 yılı, Kaya Consulting’in kuruluşu
Kaya Safety ve Kaya Training’in 13 yıla varan sektörel deneyimleri 2009 yılında Kaya Consulting’in kurulmasını sağladı. Kaya Consulting, İş Sağlığı ve Güvenliği alanında güvenli yönetim metodları ve stratejileri geliştirerek; sistemin ölçülebilir, denetlenebilir ve izlenebilir olmasını sağlayarak ülkemizde ve hizmet verdiği bir çok ülkede İş Sağlığı ve Güvenliği Kültürününün yerleşmesine katkı sağlamaktadır.

Kaya Training ve Kaya Consulting, birçok endüstrinin simüle edilebildiği 1. sınıf fiziksel eğitim olanakları sunan altyapısıyla, sağlık, güvenlik ve kurtarmaya yönelik önlemlerin alınması ve güvenli bir çalışma ortamı sağlanması amacı ile İSG Eğitim, Danışmanlık, Denetim ve Gözetim faaliyetlerinde lider olma özelliğini uzun süredir korumaktadır.
Top